Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Even heat distribution from a durable build designed for long-term use is what you get with the Nordic Oval Designer Radiator in White. Rated at 2556 BTU (ΔT50), this radiator is perfectly sized for box bedrooms or cosy studies up to 20m² (215ft²). Measuring 420.00 × 1020.00, it features 14 heating sections, ensuring consistent warmth throughout your space.
Expertly crafted from mild steel, this radiator fits seamlessly onto most modern and traditional plumbing systems, offering versatility in installation. The Gloss - RAL 9016 finish provides a versatile look that complements both light and dark décor schemes. Fully certified to EN442, it guarantees verified performance and long-term reliability under a 15-year guarantee.
Upgrade your space with a radiator that blends classic design and modern comfort.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Oval |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 2556 |
| BTU (Δ30) | 1316 |
| Watts (W) | 749 |
| Watts (Δ30) | 386 |
| Height (mm) | 420.00 |
| Width (mm) | 1020.00 |
| Projection from Wall (mm) | 120.0 - 130.0mm |
| Pipe Centres | 990.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 80.0 - 90.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Tube Diameter | 50 x 25 |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 14 |
| Valve entry/exit | Base |
| Guarantee | 15 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room