Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Solid output in a slim footprint, ideal where wall space is at a premium. The Nordic Oval Designer radiator in white delivers an impressive 3651 BTU, efficiently heating spaces up to 29m² (312ft²), making it perfect for medium-sized bedrooms or living spaces. Measuring 600.00mm × 1020.00mm, this double-panel radiator is engineered with 20 heating sections and a projection of 120.0 - 130.0mm, ensuring both style and substance.
Crafted from mild steel and prepared for installation by any qualified heating professional, it complies with precise UK standards, offering peace of mind with a 15-year guarantee. Expertly finished in Gloss - RAL 9016, this radiator adds a refined, versatile aesthetic to any room. Enjoy quality, performance, and fast delivery - shop this radiator now.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Oval |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 3651 |
| BTU (Δ30) | 1880 |
| Watts (W) | 1070 |
| Watts (Δ30) | 551 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 1020.00 |
| Projection from Wall (mm) | 120.0 - 130.0mm |
| Pipe Centres | 990.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 80.0 - 90.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Tube Diameter | 50 x 25 |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 20 |
| Valve entry/exit | Base |
| Guarantee | 15 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room