Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Balanced heating power and understated design make the Nordic Oval designer radiator a reliable, all-round solution for your home. Providing a robust heat output of 3497 BTU, this unit is perfectly sized for regular living rooms or double bedrooms up to 28m² (301ft²). Measuring 600.00 × 1520.00, it features 10 heating sections and a projection of 95.0mm, offering an efficient and sleek heating option.
The clean Gloss - RAL 9016 tone is designed to complement a wide range of UK interiors, ensuring it fits seamlessly into any décor. With UKCA and CE approvals and backed by a 15-year guarantee, you can enjoy peace of mind with your purchase. Simple to connect with standard radiator valves, this wall-mounted radiator promises to deliver steady, comfortable heat.
Click to order and start enjoying steady, comfortable heat in days.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Oval |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 3497 |
| BTU (Δ30) | 1801 |
| Watts (W) | 1025 |
| Watts (Δ30) | 528 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 1520.00 |
| Projection from Wall (mm) | 95.0mm |
| Pipe Centres | 1,490.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 55.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Tube Diameter | 50 x 25 |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 10 |
| Valve entry/exit | Base |
| Guarantee | 15 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room