Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The Nordic Round designer radiator in a chic white gloss finish is a stylish and efficient heating solution, offering a powerful 5033 BTU output. This makes it ideal for maintaining comfort in larger rooms like substantial living rooms or spacious dining areas, covering up to 40m² (431ft²). With its dimensions of 1520.00mm in height and 504.00mm in width, this double-panel radiator includes 30 heating sections, ensuring optimal heat distribution.
It projects 114.0 - 124.0mm from the wall, allowing for a sleek profile that complements modern interiors with ease. Engineered for durability, it is designed for long-term stability once mounted, and you can have peace of mind knowing it is UKCA and CE approved, backed by a 15-year guarantee. Order today and enjoy reliable heating that lasts for years to come.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Round |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 5033 |
| BTU (Δ30) | 2592 |
| Watts (W) | 1475 |
| Watts (Δ30) | 760 |
| Height (mm) | 1520.00 |
| Width (mm) | 504.00 |
| Projection from Wall (mm) | 114.0 - 124.0mm |
| Pipe Centres | 584.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 79.0 - 89.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Tube Diameter | 23 |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 30 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 15 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room