Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The Nordic Round designer radiator in white delivers an impressive 3211 BTU (ΔT50), making it perfectly suited for heating regular living rooms up to 26m² (280ft²). Measuring 1820.00 × 402.00, it features 12 heating sections and a projection of 90.0mm, ensuring effective heat distribution. The radiator's clean Gloss - RAL 9016 finish is designed to complement a wide range of UK interiors, adding both style and warmth to your space.
Built in line with UK and European testing standards, it is covered by a 15-year guarantee, offering peace of mind and long-lasting performance. Add dependable warmth to your home with one quick order.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Round |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 3211 |
| BTU (Δ30) | 1654 |
| Watts (W) | 941 |
| Watts (Δ30) | 485 |
| Height (mm) | 1820.00 |
| Width (mm) | 402.00 |
| Projection from Wall (mm) | 90.0mm |
| Pipe Centres | 482.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 55.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Tube Diameter | 23 |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 12 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 15 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room