Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Smart proportions and strong output in a form that suits modern living, the Nordic Round Designer Radiator in White offers an impressive heat output of 6998 BTU (ΔT50), making it ideal for spacious living rooms or large double bedrooms up to 56m² (603ft²). This radiator measures 606.00 × 1820.00 and features 36 heating sections, ensuring ample warmth throughout the room. Its distinctive Gloss - RAL 9016 finish elevates the overall look of your living space, while the precision pipe centres facilitate straightforward alignment and fitting during installation.
Certified to EN442 standards, this radiator comes with a 15-year guarantee, providing peace of mind and long-term reliability. Backed by Trade Radiators' Price Match Promise, if found cheaper elsewhere, we'll beat it. Buy online securely and enjoy a warmer, more inviting home.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Round |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 6998 |
| BTU (Δ30) | 3604 |
| Watts (W) | 2051 |
| Watts (Δ30) | 1056 |
| Height (mm) | 606.00 |
| Width (mm) | 1820.00 |
| Projection from Wall (mm) | 114.0 - 124.0mm |
| Pipe Centres | 1,770.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 79.0 - 89.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Tube Diameter | 23 |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 36 |
| Valve entry/exit | Base |
| Guarantee | 15 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room