Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Engineered for comfort and consistency, this Reina Bonera radiator suits busy UK homes. With 2544 BTU (ΔT50), this radiator provides efficient warmth for small bedrooms or studies up to 20m² (215ft²). Measuring 1800.00 × 324.00, it features 7 heating sections, ensuring optimal heat distribution.
Finished in Matt - RAL 9016, it adds depth and warmth to your chosen room style, making it an elegant addition to any space. Engineered for durability and long-term stability once mounted, this wall-mounted radiator is crafted from mild steel, ensuring resilience and performance. Meeting EN442 certification standards, it comes with a comprehensive 10-year guarantee, offering peace of mind alongside efficient heating.
Bring dependable warmth to your home - add this radiator to your basket now.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Reina |
|---|---|
| Range | Bonera |
| Colour | White |
| Finish | Matt - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 2544 |
| BTU (Δ30) | 1311 |
| Watts (W) | 746 |
| Watts (Δ30) | 384 |
| Height (mm) | 1800.00 |
| Width (mm) | 324.00 |
| Projection from Wall (mm) | 100.0mm |
| Pipe Centres | 404.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 65.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 7 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 2-3 Days |
| Weight (kg) | 19.000000 |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room