Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Built to perform and designed to impress, the Reina Caldaro designer horizontal radiator enhances both comfort and décor. Offering a robust heat output of 3132 BTU (ΔT50), it is perfectly sized for typical living areas or bedrooms up to 25m² (269ft²). Measuring 600.00 × 995.00, this radiator features eight heating sections with a projection of 90.0mm, ensuring efficient heat distribution.
Engineered for durability and long-term stability once mounted, the Caldaro's aluminium construction is complemented by a sleek Matt Textured anthracite finish, adding a modern touch to any room. Fully certified to EN442 standards, it guarantees verified performance and reliability with a reassuring 10-year guarantee. Order today and enjoy reliable heating that lasts for years to come.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Reina |
|---|---|
| Range | Caldaro |
| Colour | Anthracite |
| Finish | Matt Textured |
| BTU (Δ50) | 3132 |
| BTU (Δ30) | 1611 |
| Watts (W) | 917 |
| Watts (Δ30) | 472 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 995.00 |
| Projection from Wall (mm) | 90.0mm |
| Pipe Centres | 1,075.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 50.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Aluminium |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 8 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 2-3 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room