Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The Reina Cavo radiator is an excellent choice for anyone looking to heat small to medium rooms, such as cosy bedrooms or compact living areas, up to 14m² (151ft²). With a powerful heat output of 1767 BTU, it ensures these spaces remain comfortable and inviting. Measuring 1580.00 × 500.00, this stainless steel radiator features a Highly Polished finish that not only adds subtle character to your room but is also easy to maintain.
Designed with precision pipe centres of 50.00 mm, it allows for straightforward alignment and fitting during installation. Built in line with UK and European testing standards, the Reina Cavo comes with a reassuring 25-year guarantee, providing peace of mind for years to come. Order now and enjoy fast UK delivery with trusted Trade Radiators service.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Reina |
|---|---|
| Range | Cavo |
| Colour | Polished |
| Finish | Highly Polished |
| BTU (Δ50) | 1767 |
| BTU (Δ30) | 910 |
| Watts (W) | 518 |
| Watts (Δ30) | 267 |
| Height (mm) | 1580.00 |
| Width (mm) | 500.00 |
| Projection from Wall (mm) | 100.0 - 115.0mm |
| Pipe Centres | 50.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 60.0 - 75.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel |
| Heat Source | Standard |
| Valve entry/exit | Base |
| Guarantee | 25 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 2-3 Days |
| Weight (kg) | 12.200000 |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room