Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The Reina Celico radiator is designed to deliver efficient supplementary heating with a rating of 677 BTU, making it ideal for spaces up to 5m² (54ft²). Measuring 585.00 × 500.00 mm, this wall-mounted radiator offers a sleek, space-efficient profile with a projection of 125.0 - 140.0mm and pipe centres at 50.00 mm. Crafted with a Highly Polished stainless steel finish, it adds a touch of elegance to any room while ensuring long-lasting durability.
The installation is seamless, mounting flush to the wall to maintain a clean and modern aesthetic. UKCA and CE approved, the Reina Celico is backed by a 25-year guarantee, offering peace of mind and reliability. Shop now and keep your home perfectly warm all season long.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Reina |
|---|---|
| Range | Celico |
| Colour | Polished |
| Finish | Highly Polished |
| BTU (Δ50) | 677 |
| BTU (Δ30) | 348 |
| Watts (W) | 198 |
| Watts (Δ30) | 102 |
| Height (mm) | 585.00 |
| Width (mm) | 500.00 |
| Projection from Wall (mm) | 125.0 - 140.0mm |
| Pipe Centres | 50.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 80.0 - 95.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel |
| Heat Source | Standard |
| Valve entry/exit | Base |
| Guarantee | 25 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 2-3 Days |
| Weight (kg) | 4.500000 |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room