Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Engineered for comfort, finished with classic column lines, the Reina Colona 2 Column Horizontal Radiator in Anthracite is an ideal heating solution for your cosy bedrooms or compact home offices. This radiator provides an impressive 2776 BTU (ΔT50), efficiently heating spaces up to 22m² (237ft²). Measuring 500.00mm in height and 1010.00mm in width, it features 22 heating sections with a projection of 98.0mm, ensuring a perfect balance of form and function.
Its smooth Matt - RAL 7016 finish allows it to blend effortlessly into both modern and traditional interiors. Fully certified to EN442, it guarantees verified performance and long-term reliability under a reassuring 10-year guarantee. Connects directly to your flow and return pipework for dependable operation.
Order today and enjoy reliable heating that lasts for years to come.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Reina Radiators
Anthracite Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Hide Your Radiator Pipes
How Efficient Are Column Radiators?
How to Hide Vertical Radiator Pipes
| Brand | Reina |
|---|---|
| Range | Colona |
| Colour | Anthracite |
| Finish | Matt - RAL 7016 |
| BTU (Δ50) | 2776 |
| BTU (Δ30) | 2216 |
| Watts (W) | 814 |
| Watts (Δ30) | 649 |
| Height (mm) | 500.00 |
| Width (mm) | 1010.00 |
| Projection from Wall (mm) | 98.0mm |
| Pipe Centres | 1,090.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 66.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 22 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 2-3 Days |
| Weight (kg) | 24.250000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room