Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Designed to look good and heat well - day in, day out, the Reina Flat Designer Radiator in white offers a stylish solution for your heating needs. Delivering an impressive 3579 BTU (ΔT50), this radiator is perfectly suited for heating regular living rooms or medium-sized bedrooms up to 29m² (312ft²). Measuring 1600.00 × 440.00, it features 12 heating sections, ensuring optimal heat distribution throughout your space.
Its high-quality Gloss - RAL 9016 finish ensures a premium, long-lasting surface that will complement any interior decor. This wall-mounted radiator can be installed on new or existing pipework with minimal adjustment. Manufactured to precise UK standards, it comes with a 10-year guarantee, assuring you of its durability and reliability.
Order today and enjoy reliable heating that lasts for years to come.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Reina |
|---|---|
| Range | Flat |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 3579 |
| BTU (Δ30) | 1843 |
| Watts (W) | 1049 |
| Watts (Δ30) | 540 |
| Height (mm) | 1600.00 |
| Width (mm) | 440.00 |
| Projection from Wall (mm) | 93.0mm |
| Pipe Centres | 520.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 64.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 12 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 2-3 Days |
| Weight (kg) | 34.660000 |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room