Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Engineered for comfort and consistency, this Reina Flat designer radiator suits busy UK homes. Rated at 2059 BTU (ΔT50), it is ideal for heating compact living areas or home offices up to 16m² (172ft²). Measuring 1800.00 × 292.00, this wall-mounted radiator features four heating sections, ensuring efficient heat distribution.
The high-quality Gloss - RAL 9016 finish provides a premium, long-lasting surface that will complement any interior decor. It installs securely using the included wall brackets and fixings, offering peace of mind and stability. Fully certified to EN442, this radiator promises verified performance and long-term reliability backed by a 10-year guarantee.
Upgrade your space with dependable heating - shop this radiator now.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Reina |
|---|---|
| Range | Flat |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 2059 |
| BTU (Δ30) | 1060 |
| Watts (W) | 603 |
| Watts (Δ30) | 311 |
| Height (mm) | 1800.00 |
| Width (mm) | 292.00 |
| Projection from Wall (mm) | 68.0mm |
| Pipe Centres | 372.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 39.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 4 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 2-3 Days |
| Weight (kg) | 20.000000 |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room