Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Balanced heating power and understated design make the Reina Flat White Designer Radiator a reliable, all-round solution. Rated at 3087 BTU (ΔT50), it is excellent for medium-sized living areas or main bedrooms up to 25m² (269ft²). Measuring 1800.00mm in height and 440.00mm in width, this wall-mounted radiator features six heating sections crafted from durable mild steel.
Prepped for installation by any qualified heating professional, it ensures a seamless experience. The gloss finish in RAL 9016 delivers a balanced, sophisticated presence in any living space. Enjoy quality, performance, and fast delivery - shop this radiator now.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Reina |
|---|---|
| Range | Flat |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 3087 |
| BTU (Δ30) | 1590 |
| Watts (W) | 905 |
| Watts (Δ30) | 466 |
| Height (mm) | 1800.00 |
| Width (mm) | 440.00 |
| Projection from Wall (mm) | 68.0mm |
| Pipe Centres | 520.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 39.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 6 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 2-3 Days |
| Weight (kg) | 20.000000 |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room