Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The Reina Gio Designer Vertical Double Radiator in Anthracite is a perfect blend of style and functionality, delivering an impressive 7341 BTU heat output. This ensures that generous living spaces up to 59m² (635ft²) remain comfortably warm. Measuring 1800.00mm in height and 660.00mm in width, it features 14 heating sections, projecting 90.0mm from the wall, which makes it a substantial addition to your home.
The matt textured finish adds a modern yet familiar touch, enhancing any interior with its sleek design. This aluminium radiator installs securely using the included wall brackets and fixings, providing peace of mind with its reliable setup. It meets EN442 certification standards, underscoring its quality and efficiency, and is backed by a full 10-year guarantee.
Add dependable warmth to your home with one quick order.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Reina |
|---|---|
| Range | Gio |
| Colour | Anthracite |
| Finish | Matt Textured |
| BTU (Δ50) | 7341 |
| BTU (Δ30) | 3780 |
| Watts (W) | 2151 |
| Watts (Δ30) | 1108 |
| Height (mm) | 1800.00 |
| Width (mm) | 660.00 |
| Projection from Wall (mm) | 90.0mm |
| Pipe Centres | 740.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 57.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Aluminium |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 14 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 2-3 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room