Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
A statement radiator designed to provide daily comfort and practical warmth, the Reina Loco in anthracite is an exquisite choice for modern interiors. With a substantial heat output of 6200 BTU (ΔT50), this radiator is adept at maintaining comfort in spacious living rooms or dining areas up to 50m² (538ft²). Measuring an impressive 1800mm in height and 565mm in width, it features 12 heating sections, ensuring optimal warmth distribution.
Expertly finished in a Matt Textured coat, this aluminium radiator not only offers efficient heating but also adds a refined touch to any room decor. As a certified product meeting EN442 standards, the Reina Loco promises reliability and durability, backed by a full 10-year guarantee. Add dependable warmth to your home with one quick order.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Reina |
|---|---|
| Range | Loco |
| Colour | Anthracite |
| Finish | Matt Textured |
| BTU (Δ50) | 6200 |
| BTU (Δ30) | 3193 |
| Watts (W) | 1817 |
| Watts (Δ30) | 936 |
| Height (mm) | 1800.00 |
| Width (mm) | 565.00 |
| Projection from Wall (mm) | 87.0mm |
| Pipe Centres | 645.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 57.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Aluminium |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 12 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 2-3 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room