Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The Reina Neva Designer Radiator in Anthracite is your go-to choice for efficient home heating, with a substantial heat output of 3315 BTU (ΔT50) that is perfect for warming spaces up to 27m² (291ft²), such as double bedrooms or regular living rooms. Measuring 1500.00mm in height and 354.00mm in width, this radiator features 12 heating sections, ensuring an even distribution of warmth. Its matt finish in RAL 7016 not only adds a sleek aesthetic but also promises a durable, lasting appearance.
Engineered for durability, it guarantees stability once mounted, and offers peace of mind with 10 years of warranty, being both UKCA and CE approved. Discover Trade Radiators' Eco Promise for responsibility and sustainability in heating solutions. Choose your preferred size and finish, then buy online with confidence.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Reina |
|---|---|
| Range | Neva |
| Colour | Anthracite |
| Finish | Matt - RAL 7016 |
| BTU (Δ50) | 3315 |
| BTU (Δ30) | 1708 |
| Watts (W) | 972 |
| Watts (Δ30) | 501 |
| Height (mm) | 1500.00 |
| Width (mm) | 354.00 |
| Projection from Wall (mm) | 103.0mm |
| Pipe Centres | 434.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 65.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 12 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 2-3 Days |
| Weight (kg) | 26.700000 |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room