Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Heritage-inspired looks with modern, efficient heating performance define the Reina Neva Designer Radiator in Anthracite. With a robust heat output of 4971 BTU (ΔT50), this radiator ensures comfortable warmth in medium-sized bedrooms or living spaces up to 40m² (431ft²). Measuring 1500.00 × 531.00 with a projection of 103.0mm, the Neva features 18 heating sections that enhance both style and function.
Mounting brackets and fixings are included for a secure setup, making it a reliable choice for your home. Finished in Matt - RAL 7016, it brings depth and warmth to your chosen room style, while being UKCA and CE approved, backed by a 10-year guarantee for peace of mind. Warm up your living space - order this radiator with confidence.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Reina |
|---|---|
| Range | Neva |
| Colour | Anthracite |
| Finish | Matt - RAL 7016 |
| BTU (Δ50) | 4971 |
| BTU (Δ30) | 2560 |
| Watts (W) | 1457 |
| Watts (Δ30) | 750 |
| Height (mm) | 1500.00 |
| Width (mm) | 531.00 |
| Projection from Wall (mm) | 103.0mm |
| Pipe Centres | 611.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 65.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 18 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 2-3 Days |
| Weight (kg) | 38.800000 |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room