Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Made for UK homes, this Reina Neva radiator offers consistent output and a versatile finish. Delivering an impressive 3649 BTU (ΔT50), it efficiently heats spacious bedrooms or living areas up to 29m² (312ft²). Measuring 550.00 × 1003.00 with 34 heating sections, this wall-mounted radiator is crafted from durable mild steel, ensuring long-lasting performance.
Its clean Matt - RAL 7016 finish in anthracite is designed to complement a wide range of UK interiors, adding a touch of modern elegance to your space. Fully certified to EN442, it guarantees verified performance and reliability for 10 years, and can be installed on new or existing pipework with minimal adjustment. Add dependable warmth to your home with one quick order.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Reina |
|---|---|
| Range | Neva |
| Colour | Anthracite |
| Finish | Matt - RAL 7016 |
| BTU (Δ50) | 3649 |
| BTU (Δ30) | 1878 |
| Watts (W) | 1069 |
| Watts (Δ30) | 551 |
| Height (mm) | 550.00 |
| Width (mm) | 1003.00 |
| Projection from Wall (mm) | 103.0mm |
| Pipe Centres | 1,083.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 65.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 34 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 2-3 Days |
| Weight (kg) | 29.400000 |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room