Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Solid output in a slim footprint, ideal where wall space is at a premium, the Reina Neva designer radiator in white offers both style and efficiency. With a formidable heat output of 2194 BTU, it's perfectly sized to warm spaces up to 18m² (194ft²), making it an excellent choice for box bedrooms or cosy studies. Measuring 1500.00 × 354.00, this wall-mounted radiator is crafted from mild steel and features six heating sections for optimal warmth distribution.
The high-quality Matt - RAL 9016 finish ensures a premium, long-lasting surface that complements any decor. Prepped for installation by any qualified heating professional, the Reina Neva comes with a reassuring 10-year guarantee, underscoring its durability and performance. Add this radiator to your basket today and experience Trade Radiators' trusted performance.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Reina |
|---|---|
| Range | Neva |
| Colour | White |
| Finish | Matt - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 2194 |
| BTU (Δ30) | 1130 |
| Watts (W) | 643 |
| Watts (Δ30) | 331 |
| Height (mm) | 1500.00 |
| Width (mm) | 354.00 |
| Projection from Wall (mm) | 103.0mm |
| Pipe Centres | 434.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 65.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 6 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 2-3 Days |
| Weight (kg) | 15.600000 |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room