Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The Reina Neva radiator is engineered to keep your living space warm and inviting, offering a powerful heat output of 3315 BTU to efficiently heat regular bedrooms or living rooms up to 27m² (291ft²). Measuring 1800.00 × 295.00 mm, this sleek model features 10 heating sections with a projection of 103.0mm, ensuring optimal warmth across your space. Its sophisticated Matt - RAL 9016 finish delivers a balanced, versatile presence that enhances any room's aesthetic.
The radiator mounts flush to the wall, providing a clean, space-efficient finish, and is manufactured to precise UK standards, offering peace of mind with a 10-year guarantee. Order today and enjoy reliable heating that lasts for years to come.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Reina |
|---|---|
| Range | Neva |
| Colour | White |
| Finish | Matt - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 3315 |
| BTU (Δ30) | 1708 |
| Watts (W) | 972 |
| Watts (Δ30) | 501 |
| Height (mm) | 1800.00 |
| Width (mm) | 295.00 |
| Projection from Wall (mm) | 103.0mm |
| Pipe Centres | 375.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 65.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 10 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 2-3 Days |
| Weight (kg) | 27.100000 |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room