Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Offering both strength and elegance, the Reina Neva Designer Radiator delivers consistent heat throughout your space. With an impressive heat output of 3020 BTU (ΔT50), this stylish radiator is perfect for maintaining comfortable warmth in standard-sized bedrooms or living rooms up to 24m² (258ft²). Measuring 550.00 × 826.00 mm, it features 28 heating sections, ensuring effective heat distribution.
Its mild steel construction and side valve entry allow it to fit seamlessly onto most modern and traditional plumbing systems. Expertly finished in a Matt - RAL 9016, it exudes a refined aesthetic that complements any interior decor. UKCA and CE approved, and backed by a 10-year guarantee, this radiator promises both quality and peace of mind.
Add to basket today and experience warmth that lasts season after season.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Reina |
|---|---|
| Range | Neva |
| Colour | White |
| Finish | Matt - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 3020 |
| BTU (Δ30) | 1555 |
| Watts (W) | 885 |
| Watts (Δ30) | 456 |
| Height (mm) | 550.00 |
| Width (mm) | 826.00 |
| Projection from Wall (mm) | 103.0mm |
| Pipe Centres | 906.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 65.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 28 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 2-3 Days |
| Weight (kg) | 24.800000 |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room