Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Designed to look good and heat well - day in, day out, the Reina Nevah radiator in striking white offers a perfect blend of form and function. With a heat output of 1081 BTU (ΔT50), it is ideal for compact storage rooms or as supplementary heating for spaces up to 9m² (97ft²). Measuring 590.00 × 600.00 mm, this radiator comprises 10 heating sections, ensuring efficient heat distribution.
Crafted from durable mild steel, it boasts a high-quality Matt - RAL 9016 finish, offering a premium, long-lasting surface. This wall-mounted unit is compatible with all conventional wet heating circuits and combi boilers, providing versatile installation options. Built in line with UK and European testing standards, it comes with a reassuring 10-year guarantee.
Warm up your living space - order this radiator with confidence.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Reina |
|---|---|
| Range | Nevah |
| Colour | White |
| Finish | Matt - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 1081 |
| BTU (Δ30) | 557 |
| Watts (W) | 317 |
| Watts (Δ30) | 163 |
| Height (mm) | 590.00 |
| Width (mm) | 600.00 |
| Projection from Wall (mm) | 88.0mm |
| Pipe Centres | 555.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 47.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 10 |
| Valve entry/exit | Base |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 2-3 Days |
| Weight (kg) | 11.900000 |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room