Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The Reina Nevah Designer Radiator in white is a stylish addition to any home, bringing both function and elegance. Rated at 1986 BTU (ΔT50), this radiator is perfect for compact living areas or home offices up to 16m² (172ft²), ensuring optimal warmth and comfort. Measuring 590.00 × 800.00 and constructed with 20 heating sections, the radiator boasts a sophisticated matt finish in RAL 9016, designed to complement a wide range of UK interiors.
Crafted from mild steel, it is wall-mounted for a professional look and efficient heat flow. This radiator meets EN442 certification standards and is backed by a full 10-year guarantee for peace of mind. Choose your preferred size and finish, then buy online with confidence.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Reina |
|---|---|
| Range | Nevah |
| Colour | White |
| Finish | Matt - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 1986 |
| BTU (Δ30) | 1023 |
| Watts (W) | 582 |
| Watts (Δ30) | 300 |
| Height (mm) | 590.00 |
| Width (mm) | 800.00 |
| Projection from Wall (mm) | 103.0mm |
| Pipe Centres | 755.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 63.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 20 |
| Valve entry/exit | Base |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 2-3 Days |
| Weight (kg) | 24.600000 |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room