Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
From build quality to heat performance, every detail of the Reina Neval radiator is focused on lasting warmth and value. Delivering a heat output of 2236 BTU, this radiator is perfectly suited for small bedrooms or studies, effectively warming spaces up to 18m² (194ft²). Measuring 600.00 × 404.00, the Neval features 14 heating sections and a projection of 94.0mm, ensuring an optimal balance between form and function.
Designed to install neatly, it guarantees both a professional appearance and efficient heat flow. The anthracite finish in Textured - RAL 7043 adds a contemporary yet timeless touch, enhancing everyday living areas. Transform your home with a radiator built for comfort and crafted for quality.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Reina |
|---|---|
| Range | Neval |
| Colour | Anthracite |
| Finish | Textured - RAL 7043 |
| BTU (Δ50) | 2236 |
| BTU (Δ30) | 1151 |
| Watts (W) | 655 |
| Watts (Δ30) | 337 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 404.00 |
| Projection from Wall (mm) | 94.0mm |
| Pipe Centres | 484.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 55.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Aluminium |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 14 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 2-3 Days |
| Weight (kg) | 7.900000 |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room