Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Strong heating performance in a compact, space-conscious form, the Reina Neval designer radiator in anthracite is an elegant yet practical choice for your home. Providing 3195 BTU (ΔT50), this radiator effectively warms medium-sized bedrooms or living spaces up to 26m² (280ft²). With dimensions of 600.00 × 581.00, its 20 heating sections ensure optimal heat distribution, while the projection of 94.0mm allows for a sleek wall-mounted fit.
The Textured - RAL 7043 finish adds subtle character while staying easy to maintain, making it both stylish and functional. Fully certified to EN442, it guarantees verified performance and long-term reliability, backed by a 10-year guarantee. Designed to install neatly, it ensures both a professional look and efficient heat flow.
Choose your preferred size and finish, then buy online with confidence.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Reina |
|---|---|
| Range | Neval |
| Colour | Anthracite |
| Finish | Textured - RAL 7043 |
| BTU (Δ50) | 3195 |
| BTU (Δ30) | 1645 |
| Watts (W) | 936 |
| Watts (Δ30) | 482 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 581.00 |
| Projection from Wall (mm) | 94.0mm |
| Pipe Centres | 661.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 55.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Aluminium |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 20 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 2-3 Days |
| Weight (kg) | 10.900000 |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room