Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The Reina Neval radiator in anthracite is a stylish addition to any home, expertly designed to deliver a heat output of 4473 BTU (ΔT50). This ensures that medium-sized bedrooms or living areas up to 36m² (388ft²) remain consistently warm and inviting. Measuring 600.00 × 817.00 mm, this wall-mounted aluminium radiator features 28 heating sections with a projection of 94.0mm, offering both functionality and a sleek profile.
Designed with precision pipe centres, it allows for straightforward alignment and fitting during installation. The resilient Textured - RAL 7043 finish gives the radiator a smooth, polished appearance, making it a visually pleasing element in any room. Fully UKCA and CE approved, it comes with a 10-year guarantee, providing peace of mind.
Bring dependable warmth to your home - add this radiator to your basket now.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Reina |
|---|---|
| Range | Neval |
| Colour | Anthracite |
| Finish | Textured - RAL 7043 |
| BTU (Δ50) | 4473 |
| BTU (Δ30) | 2304 |
| Watts (W) | 1311 |
| Watts (Δ30) | 675 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 817.00 |
| Projection from Wall (mm) | 94.0mm |
| Pipe Centres | 897.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 55.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Aluminium |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 28 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 2-3 Days |
| Weight (kg) | 14.900000 |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room