Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The Reina Piatto Designer Horizontal Double Radiator in anthracite offers an impressive heat output of 2205 BTU (ΔT50), making it ideal for small bedrooms, studies, or any cosy living areas up to 18m² (194ft²). This wall-mounted aluminium radiator measures 600 × 595mm and features 16 heating sections, ensuring efficient and consistent warmth. Completed with a matt textured finish, it adds a touch of modern elegance to your space.
With UKCA and CE approval and backed by a 10-year guarantee, this radiator promises both reliability and peace of mind. Experience the difference of dependable heating with Trade Radiators' expertise. Upgrade your space today - shop this stylish and efficient radiator now.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Reina |
|---|---|
| Range | Piatto |
| Colour | Anthracite |
| Finish | Matt Textured |
| BTU (Δ50) | 2205 |
| BTU (Δ30) | 1135 |
| Watts (W) | 646 |
| Watts (Δ30) | 333 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 595.00 |
| Projection from Wall (mm) | 83.0mm |
| Pipe Centres | 675.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 57.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Aluminium |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 16 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 2-3 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room