Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The Reina Piatto Designer Vertical Radiator in White is a sophisticated heating solution that outputs 3213 BTU, ensuring that medium-sized bedrooms or living spaces up to 26m² (280ft²) remain consistently cosy. Measuring 1800.00 × 295.00 mm, this radiator features 8 efficient heating sections and a projection of 83.0mm. Defined by a Matt Textured finish, it combines durability with understated elegance, making it a stylish addition to any room.
This aluminium radiator is supplied ready for connection to your existing wet heating system, ensuring a seamless integration into your home. Manufactured to precise UK standards and accompanied by a 10-year guarantee, it offers peace of mind and reliability. Buy online securely and enjoy a warmer, more inviting home.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Reina |
|---|---|
| Range | Piatto |
| Colour | White |
| Finish | Matt Textured |
| BTU (Δ50) | 3213 |
| BTU (Δ30) | 1654 |
| Watts (W) | 941 |
| Watts (Δ30) | 485 |
| Height (mm) | 1800.00 |
| Width (mm) | 295.00 |
| Projection from Wall (mm) | 83.0mm |
| Pipe Centres | 375.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 57.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Aluminium |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 8 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 2-3 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room