Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Reliable warmth with a finish that complements a wide range of interiors, the Reina Slimline Designer Radiator in White is an excellent choice for enhancing your home's comfort and style. With a heat output of 1627 BTU (ΔT50), it efficiently warms small bedrooms or studies up to 13m² (140ft²). Measuring 600.00 × 600.00, this wall-mounted radiator features a projection of 62.0 - 87.0mm and pipe centres at 680.00 mm, making it an ideal fit for compact spaces.
Completed with a Textured - RAL 9016 finish, it offers a modern yet familiar aesthetic. Suitable for use with all conventional wet heating circuits and combi boilers, it meets EN442 certification standards and comes with a reassuring 10-year guarantee. Enjoy quality, performance, and fast delivery - shop this radiator now.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Reina |
|---|---|
| Range | Slimline |
| Colour | White |
| Finish | Textured - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 1627 |
| BTU (Δ30) | 838 |
| Watts (W) | 477 |
| Watts (Δ30) | 246 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 600.00 |
| Projection from Wall (mm) | 62.0 - 87.0mm |
| Pipe Centres | 680.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 30.0 - 55.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 2-3 Days |
| Weight (kg) | 11.100000 |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room