Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The Reina Slimline vertical designer radiator in anthracite offers a stylish yet efficient heating solution, perfect for medium-sized living rooms or double bedrooms up to 26m² (280ft²). With an impressive heat output of 3197 BTU (ΔT50), it ensures your space remains comfortably warm. Measuring 1770.00 × 400.00mm, this radiator features a textured RAL 7016 finish, providing a sleek and lasting appearance.
Engineered for durability, it is designed for long-term stability once wall mounted. Complying with UK and European testing standards, it comes with a reassuring 10-year guarantee. Backed by Trade Radiators' Price Match Promise, you'll enjoy peace of mind knowing you're getting the best deal.
Discover lasting comfort - order your new radiator online today.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Reina |
|---|---|
| Range | Slimline |
| Colour | Anthracite |
| Finish | Textured - RAL 7016 |
| BTU (Δ50) | 3197 |
| BTU (Δ30) | 1646 |
| Watts (W) | 937 |
| Watts (Δ30) | 483 |
| Height (mm) | 1770.00 |
| Width (mm) | 400.00 |
| Projection from Wall (mm) | 62.0 - 87.0mm |
| Pipe Centres | 50.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 30.0 - 55.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Valve entry/exit | Base |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 2-3 Days |
| Weight (kg) | 18.700000 |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room