Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Smart proportions and strong output in a form that suits modern living, the Supplies4Heat Saxon radiator is an excellent choice for your home. With a powerful 3207 BTU (ΔT50) heat output, it efficiently warms standard-sized bedrooms or living spaces up to 26m² (280ft²). This aluminium radiator, measuring 440.00 × 820.00 mm with a projection of 120.0mm, is finished in a modern yet familiar Gloss - RAL 9016.
The pipe centres are conveniently set at 900.00 mm, making it suitable for use with all conventional wet heating circuits and combi boilers. Built in line with UK and European testing standards, it comes with a generous 10-year guarantee for peace of mind. Click to order and start enjoying steady, comfortable heat in days.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Supplies4Heat |
|---|---|
| Range | Saxon |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 3207 |
| BTU (Δ30) | 1652 |
| Watts (W) | 940 |
| Watts (Δ30) | 484 |
| Height (mm) | 440.00 |
| Width (mm) | 820.00 |
| Projection from Wall (mm) | 120.0mm |
| Pipe Centres | 900.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 70.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Aluminium |
| Heat Source | Standard |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room