Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
A statement radiator designed to provide daily comfort and practical warmth, the Supplies4Heat Saxon in a sleek white Gloss - RAL 9016 finish is both stylish and efficient. With an impressive output of 6783 BTU (ΔT50), this aluminium radiator is ideal for keeping larger double bedrooms or spacious living areas up to 54m² (581ft²) comfortably warm. Measuring 690.00mm in height and 1140.00mm in width, with a 120.0mm projection, it is designed for wall mounting, ensuring a streamlined fit in any room.
The precision pipe centres facilitate straightforward alignment and fitting, while its UKCA and CE certifications, backed by a 10-year guarantee, offer peace of mind. Transform your home with a radiator built for comfort and crafted for quality.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Supplies4Heat |
|---|---|
| Range | Saxon |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 6783 |
| BTU (Δ30) | 3493 |
| Watts (W) | 1988 |
| Watts (Δ30) | 1024 |
| Height (mm) | 690.00 |
| Width (mm) | 1140.00 |
| Projection from Wall (mm) | 120.0mm |
| Pipe Centres | 1,220.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 70.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Aluminium |
| Heat Source | Standard |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room