Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Offering both strength and elegance, the Supplies4Heat Faraday radiator provides consistent heat throughout your space. With an impressive output of 5176 BTU (ΔT50), this radiator ensures that spacious living rooms or larger double bedrooms up to 41m² (441ft²) remain thoroughly warm. Measuring 300.00 × 1600.00 with a projection of 125.0mm and pipe centres at 1,680.00 mm, it is designed to fit neatly within your home.
The high-quality Gloss - RAL 9016 finish complements its robust construction, providing a premium, long-lasting surface that enhances your interior decor. Designed to install neatly, this wall-mounted radiator ensures both a professional look and efficient heat flow. Fully certified to EN442 standards, it guarantees verified performance and long-term reliability, backed by a 10-year guarantee.
Discover lasting comfort-order your new radiator online today.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Supplies4Heat |
|---|---|
| Range | Faraday |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 5176 |
| BTU (Δ30) | 2666 |
| Watts (W) | 1517 |
| Watts (Δ30) | 781 |
| Height (mm) | 300.00 |
| Width (mm) | 1600.00 |
| Projection from Wall (mm) | 125.0mm |
| Pipe Centres | 1,680.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 75.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.5mm |
| Heat Source | Standard |
| Panel Type | Type 22 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room