Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Designed to look good and heat well - day in, day out, the Supplies4Heat Faraday radiator is an excellent choice for those seeking both style and functionality. Delivering an impressive 4050 BTU (ΔT50), this radiator is perfect for heating spacious bedrooms or living rooms up to 32m² (344ft²). Its dimensions of 400.00 × 1000.00 mm, with a projection of 125.0mm and pipe centres at 1,080.00 mm, ensure it fits seamlessly into your space.
Defined by a Gloss - RAL 9016 finish, it combines durability with understated elegance. This wall-mounted, mild steel radiator fits seamlessly onto most modern and traditional plumbing systems. UKCA and CE approved, it comes backed by a 10-year guarantee for peace of mind.
Order today and enjoy reliable heating that lasts for years to come.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Supplies4Heat |
|---|---|
| Range | Faraday |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 4050 |
| BTU (Δ30) | 2086 |
| Watts (W) | 1187 |
| Watts (Δ30) | 611 |
| Height (mm) | 400.00 |
| Width (mm) | 1000.00 |
| Projection from Wall (mm) | 125.0mm |
| Pipe Centres | 1,080.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 75.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.5mm |
| Heat Source | Standard |
| Panel Type | Type 22 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room