Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
This radiator is crafted to deliver performance and designed to captivate, boosting both comfort and style. With a powerful heat output of 9649 BTU (ΔT50), it is designed to maintain comfort in very spacious living areas up to 77m² (829ft²). Measuring 500.00 × 2000.00 with a projection of 125.0mm and pipe centres at 2,080.00 mm, this Type 22 panel radiator is built from robust mild steel with a material thickness of 1.5mm.
Completed with a Gloss - RAL 9016 finish that feels modern yet familiar, it seamlessly blends into any interior. Engineered for durability and long-term stability once mounted, it meets precise UK standards and comes with a reassuring 10-year guarantee. Discover lasting comfort-order your new radiator online today.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Supplies4Heat |
|---|---|
| Range | Faraday |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 9649 |
| BTU (Δ30) | 4969 |
| Watts (W) | 2828 |
| Watts (Δ30) | 1456 |
| Height (mm) | 500.00 |
| Width (mm) | 2000.00 |
| Projection from Wall (mm) | 125.0mm |
| Pipe Centres | 2,080.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 75.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.5mm |
| Heat Source | Standard |
| Panel Type | Type 22 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room