Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Discover the sophistication of the Towelrads Pisa radiator in Highly Polished chrome, expertly crafted to elevate the style and functionality of any UK home. Measuring 1000.00 × 600.00, this wall-mounted radiator is designed with a 300 Watts output, translating to 1024 BTU, ensuring it efficiently heats bathrooms up to 4m² (43ft²). Made from durable mild steel, its elegant, highly polished finish adds a touch of modern elegance.
The thermostatic temperature control and 12/24-hour recurring cycles, complete with a timed boost function, offer precise heating management. With a lightweight build, installation is straightforward, and peace of mind is guaranteed with a 10-year warranty (2 years on the element). We prioritise in-stock items for rapid dispatch.
Cosy bathrooms are one click away - add to basket now.
This product is associated with the category pages below:
Useful links & helpful articles:
| Brand | Towelrads |
|---|---|
| Range | Pisa |
| Colour | Chrome |
| Finish | Highly Polished |
| Watts (W) | 300 |
| Element Output (max) | 300.00 |
| Height (mm) | 1000.00 |
| Width (mm) | 600.00 |
| Depth (mm) | 65-88 |
| Projection from Wall (mm) | 90.0 - 105.0mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 65.0 - 80.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Tube Diameter | 25mm |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Electric |
| Guarantee | 15 Years (2 Years on element) |
| Delivery | Next day (order by 2pm) |
| Heating Solution | Water + Inhibitor |
| Control Type | Controlled on Element |
| Temperature Control | Thermostatic |
| With Timer | 12/24 Hour Recurring Cycles + Timed Boost Function |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room