Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
A reliable heated towel rail that combines effective heating performance with a sleek, contemporary design. The Towelrads Pisa straight ladder radiator outputs 1259 BTU, making it well-suited for bathroom and en suite where both warmth and towel drying functionality are required. Measuring 600 × 1000mm with a projection of 90.0-105.0mm and pipe centres at 955mm, this dual fuel radiator offers flexible installation options to suit your heating system requirements.
The highly polished chrome finish delivers a clean, consistent look that complements modern bathroom fixtures and fittings. This wall-mounted design, keeps the installation area uncluttered with a simple wall-mount fit. Constructed from mild steel with CE & EN442 and UKCA certification, the unit is covered by a 15-year guarantee (2 years on element) for lasting confidence in your purchase.
Order with confidence - backed by Trade Radiators' quality guarantee.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Towelrads |
|---|---|
| Range | Pisa |
| Colour | Chrome |
| Finish | Highly Polished |
| BTU (Δ50) | 1259 |
| BTU (Δ30) | 648 |
| Watts (W) | 369 |
| Watts (Δ30) | 190 |
| Element Output (max) | 300.00 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 1000.00 |
| Depth (mm) | 65-88 |
| Projection from Wall (mm) | 90.0 - 105.0mm |
| Pipe Centres | 955.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 70.0 - 85.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Dual Fuel |
| Valve entry/exit | Base |
| Guarantee | 15 Years (2 Years on element) |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Next day (order by 2pm) |
| Weight (kg) | 9.050000 |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room