Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Elevate your home's heating efficiency with the Towelrads Pisa radiator in a sleek Gloss - RAL 9016 finish, perfect for adding a touch of elegance to any room. This wall-mounted electric radiator, crafted from mild steel, measures 1500 × 400 mm. It provides a powerful heating output of 600 Watts, delivering effective warmth to bathrooms up to 8m² at 2047 BTU (ΔT50).
Standards-based testing has been completed, and it comes with a robust 10-year guarantee, with 2 years on the element. Enjoy free standard delivery on the vast majority of our range. Step out of every shower into cosy towels - buy now.
This product is associated with the category pages below:
Useful links & helpful articles:
| Brand | Towelrads |
|---|---|
| Range | Pisa |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| Watts (W) | 600 |
| Element Output (max) | 600.00 |
| Height (mm) | 1500.00 |
| Width (mm) | 400.00 |
| Depth (mm) | 65-88 |
| Projection from Wall (mm) | 90.0 - 105.0mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 55.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Tube Diameter | 25mm |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Electric |
| Guarantee | 15 Years (2 Years on element) |
| Delivery | Next day (order by 2pm) |
| Heating Solution | Water + Inhibitor |
| Control Type | On/Off |
| Temperature Control | Single Heat |
| With Timer | Compatible with External Timer |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room