Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
This towel rail ensures your bathroom remains warm and welcoming. Measuring 1200.00 × 500.00, the Towelrads Pisa radiator delivers an impressive 600 watts, or 2047 BTU (ΔT50), ideal for bathrooms around 8m². Its crisp Gloss - RAL 9016 finish complements any decor, while its mild steel construction ensures durability.
Perfect for spaces without central heating, it operates on an electric system controlled by a thermostatic element. Supported by a 10-year guarantee, with 2 years on the element, this radiator offers peace of mind and reliable performance. We can assist with any BTU or layout queries you might have.
Turn your bathroom into a comfort zone - buy today at Trade Radiators.
This product is associated with the category pages below:
Useful links & helpful articles:
| Brand | Towelrads |
|---|---|
| Range | Pisa |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| Watts (W) | 600 |
| Element Output (max) | 600.00 |
| Height (mm) | 1200.00 |
| Width (mm) | 500.00 |
| Depth (mm) | 65-88 |
| Projection from Wall (mm) | 90.0 - 105.0mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 55.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Tube Diameter | 25mm |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Electric |
| Guarantee | 15 Years (2 Years on element) |
| Delivery | Next day (order by 2pm) |
| Heating Solution | Water + Inhibitor |
| Control Type | Controlled on Element |
| Temperature Control | Thermostatic |
| With Timer | 12/24 Hour Recurring Cycles + Timed Boost Function |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room