Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Choose the 500 standard electric heating element to simply warm your bathroom radiator to maximum temperature in electric heating mode. Choose the 600 smart thermostatic one if you prefer to have control over the temperature it warms to. Dual-fuel towel warmers are installed into the central heating but include an additional heating method in that electric kit for superior versatility. Be assured that both electric heating elements are very efficient.
| Brand | Trade Direct |
|---|---|
| Range | Radius |
| Colour | Black |
| Finish | Matt - RAL 9005 |
| BTU (Δ50) | 2078 |
| BTU (Δ30) | 1070 |
| Watts (W) | 609 |
| Watts (Δ30) | 314 |
| Element Output (max) | 500.00 |
| Height (mm) | 736.00 |
| Width (mm) | 500.00 |
| Projection from Wall (mm) | 159.0 - 164.0mm |
| Pipe Centres | 470.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 64.0 - 69.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Dual Fuel |
| Valve entry/exit | Base |
| Guarantee | 15 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 1-2 Days |
| Weight (kg) | 13.690000 |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room